netoops blog

Polska ekspozycja mieści się w jednym z centralnie położonych pawilonów, do którego wejdziemy bezpośrednio z głównej promenady EXPO.  Przestrzeń o powierzchni 397,53 m2, jaką otrzymaliśmy od organizatorów Astana EXPO 2017, wypełniamy polską interpretacją tematu przewodniego Wystawy – „Energia przyszłości”. Przekaz staje się rozwinięciem hasła udziału Polski w Wystawie „Poland: creative people, smart energy”. 

 

 

Przestrzenna konstrukcja polskiej ekspozycji w nowoczesny, multimedialny sposób zaprezentuje, jak umiejętnie łączymy tradycyjne rozwiązania energetyczne ze współczesną myślą technologiczną i troską o środowisko naturalne. W polskiej prezentacji przeplatają się trzy główne wątki: rewitalizacja, zalesianie oraz czyste technologie węglowe. 

 

 
 
 

Dominujący element ekspozycji przywodzi tematykę cyklu przyrody. To monumentalny przekrój, w jego dolnej części znajduje się strefa TECHNOLOGIE, na górze LAS. Warstwa oddzielająca – ziemia stanowi jednocześnie platformę wejściową na poziom lasu. 

 

Strefa WEJŚCIA to pierwsza przestrzeń, do której wkraczają Zwiedzający. Już w tym miejscu prezentujemy nowoczesną technologię – powierzchnia tafli z wygrawerowanym godłem i powitaniem pokryta jest ogniwem opartym na perowskicie. Dzięki temu energię zebraną z otoczenia wykorzystujemy do podświetlenia tafli. 

 

 

Ścieżka zwiedzania prowadzi gości do strefy TECHNOLOGIE. Całość strefy opracowana jest scenograficznie tak, aby stworzyć wrażenie przebywania w estetycznej przestrzeni, której pierwotną inspiracją było wnętrze kopalni, ale zaadaptowane tak, by finalnie wywoływać u Zwiedzających wrażenie nowoczesności i elegancji wnętrza.

W ekspozycji opowiadamy o węglu jako elemencie cyklu przepływu energii, jej nośniku, medium wciąż fundamentalnym dla gospodarki Polski i świata. 

 

 

Kulminacją ścieżki zwiedzania jest symboliczna przestrzeń – wnętrze drzewa z instalacją świetlną. Tu poznamy: 

BŁĘKITNY WĘGIEL – to niskoemisyjne i bardzo kaloryczne paliwo opracowane w Instytucie Termicznej Obróbki Węgla w Zabrzu. Stanowi ono krok ku rozwiązaniu problemu smogu, powstającego na skutek spalania węgla przez użytkowników indywidualnych. 

GRAFEN – infografiki i instalacja świetlna uruchamiana dotykiem dłoni Zwiedzających, której forma wychodzi od chemicznej struktury węgla i przekształca się w strukturę grafenu.

 

 

Ścieżka wznosi się o poziom wyżej, do strefy LASU. Strefy różnią się od siebie kolorystyką, stylistyką, ale też temperaturą - w strefie technologii jest cieplej, w strefie lasu chłodniej. W warstwie dźwiękowej słyszymy odgłosy lasu. We wstępie narracji o tej części ekspozycji warto zaznaczyć, że dla Kazachów las i związana z nim zieleń jest czymś niespotykanym, niesamowitym i wspaniałym. Dlatego zieleń dominuje, zarówno na podwieszanym, podświetlanym suficie dającym wrażenie promieni światła przebijających przez liście, jak również na ścianach prezentujących piękno polskich lasów. 

 

 

Aby zwiększyć pozytywne doznania, w strefie lasu oddziałujemy na kilka zmysłów Zwiedzającego, jednocześnie angażując go, wywołując interakcję. Widz usłyszy odgłosy żyjących w Polsce dzikich zwierząt przykładając ucho do zabudowanych głośników. Dzięki emiterom zapachu poczuje orzeźwiającą woń polskiego lasu. W przestrzeni tej strefy słyszalny będzie także relaksujący śpiew ptaków. 

 

 

Wychodząc z przestrzeni LASU widzowie udają się do strefy ODPOCZYNEK.

W tej strefie znajdą się przesuwne siedziska - 70 kubików w kształcie przywodzącym na myśl strukturę chemiczną węgla oraz przestawne ścianki z zadaniami i zabawami dla dzieci. Na ściankach znajduje się kompozycja interaktywna stworzona przy użyciu farby przewodzącej impulsy elektryczne z punktami interaktywnymi.

W tej strefie znajdują się kosze z drewnianymi zabawkami dla najmłodszych gości.

Pod kubikami ukryta jest zabudowa sceniczna z wyprowadzeniem zasilania oraz nagłośnienia. Scena będzie służyła do prezentacji wydarzeń programu kulturalnego. 

 

Ostatni etap zwiedzania to strefa REGIONY. Pokazujemy tu odwiedzającym piękno i różnorodność Polski - goście mogą zobaczyć krótkie spoty promujące każde z polskich województw. 

W ramach tej strefy prowadzona będzie także promocja kandydatury Polski do organizacji Wystawy EXPO w 2022 r. w Łodzi. 

 

  

Na drugim poziomie Pawilonu znajdować się będzie przestrzeń dedykowana kandydaturze Polski do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi. Znajdzie się tam część gastronomiczna i sklep z pamiątkami.

 

 

 

 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji