netoops blog

POLSKA EKSPOZYCJA

1.jpg

Polska ekspozycja na EXPO mieści się w jednym z centralnie położonych pawilonów.  Przestrzeń o powierzchni 397,53 m2, jaką otrzymaliśmy od organizatorów Astana EXPO 2017, łączy w sobie zagadnienia związane z przyrodą i technologią.

 

Polski pawilon został zaprojektowany w szczególny sposób. Jako jedni z nielicznych postawiliśmy na poszerzenie przydzielonej nam przestrzeni i nadbudowanie antresoli. Dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń ekspozycyjna zwiększyła się dwukrotnie! I nie bez kozery - Polska ma bowiem wyjątkowo dużo do zaprezentowania.

Przestrzenna konstrukcja polskiej ekspozycji w nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje, jak umiejętnie łączymy tradycyjne rozwiązania energetyczne ze współczesną myślą technologiczną i troską o środowisko naturalne.

 

Na dwóch poziomach naszego pawilonu mieszczą się dwie odmienne, ale równie ciekawe strefy. Niżej znajduje się strefa Czystych Technologii Węglowych, a ponad nią obszar Lasu.


CZYSTE TECHNOLOGIE WĘGLOWE

2.jpg

Wystawy EXPO to jedne z najbardziej prestiżowych wydarzeń organizowanych na skalę międzynarodową. Odpowiadając na temat przewodni wystawy “Future Energy”, Polska prezentuje na ekspozycji m.in. czyste technologie węglowe.

 

Nasza obecność na EXPO w Kazachstanie została zaprojektowana w sposób prezentujący ukierunkowanie na potrzeby energetyczne tej części świata. Kazachstan posiada ogromne złoża węgla i tym samym jest niezwykle zainteresowany możliwością pozyskiwania tego surowca przy użyciu najnowocześniejszych metod.

 

Polska gospodarka oraz energetyka przez wiele lat oparta była na węglu, dzięki czemu możemy pochwalić się nie tylko doświadczeniem, ale także zaawansowanymi technologiami rozwijanymi w tym obszarze. Jesteśmy przekonani, że naszymi dokonaniami możemy dzielić się z Kazachstanem oraz innymi krajami Azji Centralnej.

 

Na ekspozycji opowiadamy o węglu jako elemencie cyklu przepływu energii, jej nośniku oraz medium wciąż fundamentalnym dla gospodarki Polski i świata.

Podkreślamy znaczenie Błękitnego Węgla, który jest niskoemisyjnym i bardzo kalorycznym paliwem opracowanym w Instytucie Termicznej Obróbki Węgla w Zabrzu. Stanowi on krok ku rozwiązaniu problemu smogu, powstającego na skutek spalania węgla przez użytkowników indywidualnych.


LAS

3.jpg

Górną część polskiej ekspozycji zajmuje strefa LASU. Twórcy pawilonu zadbali o odpowiedni nastrój w tej jego części. Panuje tu przyjemny chłód, a w warstwie dźwiękowej można usłyszeć odgłosy zwierząt leśnych.

 

Wybór lasu jako jednego z elementów ekspozycji nie był przypadkowy. Dla mieszkańców Kazachstanu las i związana z nim zieleń jest czymś niespotykanym, niesamowitym i wspaniałym. W Kazachstanie lasy zazwyczaj występują bardzo wysoko w górach, natomiast w całym kraju dominują stepy.

 

Z uwagi na położenie i panujący klimat, w Kazachstanie, realizowane są od wielu lat programy zalesiania. Dzięki rozwojowi roślinności, klimat ulega zmianie na znacznie łagodniejszy, następuje wyrównanie temperatur i zatrzymanie porywistych wiatrów. Wszystko to wpływa na podniesienie jakości życia mieszkańców kraju.

 

Polska ma wymierne osiągnięcia w zakresie zalesiania, aż 35% powierzchni kraju zajmują lasy. I stale ich przybywa! Na terenie Polski lasy pochodzenia antropogenicznego tworzą złożone ekosystemy, które bioróżnorodnością nie ustępują lasom powstałym naturalnie.

Jako eksperci, pojawiliśmy się w Kazachstanie z konkretnymi rozwiązaniami, które zostały zaprezentowane między innymi w czasie konferencji poświęconej zalesianiu w trakcie Polskiego Dnia Lasu.

 

Aby zwiększyć pozytywne doświadczenia, w strefie lasu oddziałujemy jednocześnie na kilka zmysłów Zwiedzającego, angażując go i wywołując interakcję. Widz może między innymi usłyszeć odgłosy żyjących w Polsce dzikich zwierząt, takich jak dzik, jeleń czy głuszec, a dzięki emiterom zapachu może poczuć orzeźwiającą woń polskiego lasu, czyli konwalię, lipę i sosnę.

 

Sufit tej części pawilonu pokryty jest specjalną tkaniną, która dzięki efektom multimedialnym,

oddaje wrażenie rzeczywistej korony leśnych drzew poruszanych wiatrem. Odpowiednie oświetlenie imituje przedzierające się przez listowie promienie światła słonecznego, a wiatr i przyjemny chłód, który roztacza się wokół daje wrażenie siły i spokoju drzemiących w polskich lasach.


STREFA WYPOCZYNKU

4.jpg

Przy projektowaniu polskiego pawilonu pomyśleliśmy dosłownie o wszystkim. Po intensywnym zwiedzaniu dwóch jego części i solidnej dawce informacji, Goście przechodzą do strefy wypoczynku. Mają tu do dyspozycji miękkie siedziska, a chłód sprzyja relaksowi. Strefa wypoczynku nie jest jednak pozbawiona atrakcji. Można na przykład posłuchać tu utworu “Szła dzieweczka do laseczka”, który przybliża odwiedzającym charakter polskich przyśpiewek ludowych. Ciekawostką jest fakt, że Kazachowie uważają te melodię za własną piosenkę ludową, budzi więc ona pozytywne skojarzenia oraz staje się fundamentem do odkrywania tego, co nas łączy.


REGIONY

5.jpg

Ostatni etap zwiedzania polskiego pawilonu na EXPO, to strefa nazwana: REGIONY. Odwiedzający mają tu okazję podziwiać piękno i różnorodność naszego kraju. Interesującą atrakcją jest interaktywna mapa, dzięki której Goście mogą zobaczyć krótkie spoty promujące każde z województw.

W ramach tej strefy prowadzona jest także promocja kandydatury Polski do organizacji Wystawy EXPO w 2022 r. w Łodzi.

 

Polska jest niezwykle różnorodna i każdy z regionów ma w sobie coś oryginalnego i wartego pokazania. Dzięki mapie w formie multimedialnej, prezentujemy specyfikę każdego z regionów i przybliżamy nasz kraj Kazachom. Zwiedzający wybierają interesujący ich region, a następnie otrzymują o nim szereg informacji, turystycznych, gospodarczych i kulturowych.

W tej krótkiej kompilacji Zwiedzający mają okazję odkryć piękno Polski i jej zakątków.

 

Osobnym elementem jest prezentacja oferty 10 firm, wyłonionych spośród zgłoszonych kandydatur, które prezentują ciekawą i różnorodną ofertę gospodarczą w zakresie energetyki. Dzięki tej inicjatywie, po raz pierwszy w historii EXPO, w polskim pawilonie została zaprezentowana oferta firm w sposób systemowy.


OGÓLNE

6.jpg

Wystawy EXPO są doskonałą okazją dla odwiedzających do poznania innych krajów, tego jak wyglądają i funkcjonują oraz jak podchodzą do kwestii ochrony środowiska, czy bezpieczeństwa energetycznego.

 

Dla firm EXPO jest szansą promocji nowoczesnych polskich produktów i usług o unikalnej jakości i innowacyjności. Produkty, które mogą nie tylko stanowić odpowiedź na potrzeby odbiorców z Kazachstanu i całego regionu, ale również przyczynić się do rozwiązania problemów o charakterze globalnym.

 

Przestrzenna konstrukcja polskiej ekspozycji w nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje, jak umiejętnie łączymy tradycyjne rozwiązania energetyczne ze współczesną myślą technologiczną i troską o środowisko naturalne. W polskiej prezentacji przeplatają się trzy główne wątki: rewitalizacja, zalesianie oraz czyste technologie węglowe. Zachęcamy do obejrzenia polskiej wystawy EXPO podczas wirtualnego spaceru 3D: https://expo.gov.pl/polska-naexpo/spacer-3d-2

 

Uczestnicząc w EXPO 2017 chcemy pokazać Polskę z jak najlepszej strony. Projektując wygląd pawilonu skupiliśmy się na zaprezentowaniu kluczowych obszarów działań technologicznych, innowacyjnych pomysłów i rozwiązań. W czasie trwania EXPO jesteśmy jednym z najaktywniejszych wystawców. Jako jeden z nielicznych wystawców podejmujemy się organizacji wielu wydarzeń, w trakcie których przybliżamy uczestnikom EXPO naszą kulturę i gościnność.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji