Astana jest administracyjnym, politycznym, biznesowym i kulturalnym centrum kraju, a od 1997 roku – stolicą Kazachstanu. Miasto położone jest nad rzeką Ishim w regionie Akmola w centralnej części kraju.
Astana jest administracyjnym, politycznym, biznesowym i kulturalnym centrum kraju, od roku 1997 – stolicą Kazachstanu. Miasto położone jest nad rzeką Ishim w regionie Akmola w centralnej części kraju. Od momentu przeniesienia tu stolicy, miasto dynamicznie się rozwija. Astana chce być postrzegana jako miasto przyszłości – szczególnie eksponowany jest unikalny styl architektoniczny, który łączy nowoczesność z tradycją.
Astana jest jedną z niewielu stolic, które zostały zbudowane głównie w XXI wieku. Bulwary i aleje zostały zaprojektowane z rozmachem. Wzdłuż głównych traktów komunikacyjnych ciągną się ścieżki rowerowe i piesze, infrastrukturę miejską uzupełniają liczne parki – miasto jest otwarte i przestrzenne. Projektantem założeń przebudowy Astany był słynny japoński architekt Kishō Kurokawa, to jemu miasto zawdzięcza elementy designu typowego dla Azji Środkowej.
Wiele atrakcji Astany można zobaczyć online dzięki technologii filmów 360°: http://3d.astana.kz/en/
W Astanie panuje klimat kontynentalny. Lato jest długie i suche. W czasie trwania EXPO – tj. od czerwca do września - średnia temperatura będzie wynosić 20° C.
Atrakcje turystyczne Astany
Bäjterek jest symbolem Astany. Budowę monumentu - 97-metrowej wieży widokowej, zakończono w 2002 r., szybko stała się popularną atrakcją turystyczną. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy i galeria sztuki. Pomnik, będący artystycznym przedstawieniem drzewa i słońca, jest ucieleśnieniem kazachstańskiej legendy o magicznym ptaku szczęścia - Samruku, który własne jajo złożył w szczelinie mitycznego drzewa życia podtrzymującego niebo. Tak powstało słońce.
Piramida Pokoju i Pojednania to budynek zaprojektowany przez Normana Fostera. Piramida jest symbolem szczęścia, jedności i pokoju na terenie Kazachstanu. Budynek powstał na potrzeby Kongresu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych, stając się miejscem spotkania i porozumienia największych religii świata. Konstrukcja mieści w swoich wnętrzach m.in. miejsca dla przedstawicieli różnych religii, muzeum narodowe, uniwersytet, centrum naukowo-badawcze, bibliotekę, salę operową.
Centrum handlowe Chan Szatyr jest kolejną z niesamowitych budowli, która w ostatnim czasie powstała w Astanie. Khan Shatyr to ogromny, mierzący 150 metrów wysokości, namiot rozpięty nad powierzchnią 127 tysięcy metrów kwadratowych. To mniej więcej tyle ile 10 boisk piłkarskich! Magazyn Forbes zaliczył ten nietypowy obiekt do 10 najciekawszych eko-budynków na świecie. Poza sklepami i restauracjami pod namiotem znalazło się miejsce na centrum wypoczynkowe, plażę, sztuczną rzekę, klub golfowy, a wszystko to w tropikalnym klimacie utrzymującym 35-stopniową temperaturę przez cały rok.
Bulwar Nurzhol to najważniejszy deptak Astany. Łączy centrum Khan Shatyr z Pałacem Prezydenckim. Bulwar jest pełen zieleni, kwiatów, fontann i pomników. Otaczają go budynki nowego centrum gospodarczego i finansowego kazachskiej stolicy.
Hazrat Sultan to największy meczet w Azji Środkowej, nazwany na cześć jednego z sufickich szejków, Khoja Ahmed Yassawi – poety, filozofa i muzułmańskiego świętego, żyjącego w XII wieku.
Kazakh Eli (dosłownie "Ziemia Kazachów") to jeden z najpiękniejszych zabytków Astany. Pomnik wykonany jest z białego marmuru i otoczony przepięknymi fontannami. Na jego szczycie 91 metrowego cokołu umieszczono Samruka, mitycznego ptaka szczęścia.
Teatr Operowy i Baletowy w Astanie – astańska opera jest trzecim największym operowym teatrem na świecie: może gościć nawet 1500 osób. W gmachu mieści się również muzeum i szkoła baletowa. Budynek teatru jest dziełem architektów z Europy, Rosji i Kazachstanu, łączny w sobie elementy barokowe i klasyczne formy grecko-rzymskie.
Narodowe Muzeum Historii Kazachstanu to nowe muzeum, które otwarto w 2014 roku. Historia Kazachstanu jest tu pokazywana przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.