Tematem przewodnim Międzynarodowej Wystawy Astana EXPO 2017 jest "Energia przyszłości"
Wystawa rozpocznie się 10 czerwca i zakończy 10 września 2017 roku.
Ponad 100 państw i organizacji, które wezmą udział w Astana EXPO 2017, przedstawi własną interpretację tematu przewodniego. Zaprezentowane zostaną więc osiągnięcia z zakresu badań naukowych, zaawansowanych technologii, zarządzania, innowacyjnych modeli biznesowych oraz zmian postaw społecznych.
Dlaczego energia?
Organizatorzy Wystawy, formułując temat przewodni, wyszli z założenia, że współczesna cywilizacja nie może istnieć bez energii. Jest ona niezbędna dla wszystkich sfer ludzkiej aktywności, a dostęp do niej wpływa na dynamiczny rozwój społeczny. Energia jest jednym z podstawowych czynników rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego, a jej stabilna produkcja i prawidłowe wykorzystanie buduje zrównoważoną gospodarkę. Energia ma kluczowe znaczenie dla każdej branży gospodarki, a odkrywanie nowych źródeł energii daje szanse na rozwój społeczeństw i krajów.
Wyzwania
Zasoby energii są jednak ograniczone i sposób, w jaki z nich dziś korzystamy, nie zawsze jest optymalny dla naszej planety. Organizatorzy Wystawy, wskazując temat, chcą abyśmy zatrzymali się, przemyśleli i ocenili nasze podejście do wykorzystania energii. Wśród globalnych wyzwań, jakie pojawią się w dyskusjach podczas EXPO 2017 są m.in. globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne, rozwój, bezpieczeństwo energetyczne i ograniczone zasoby naturalne, dostęp do wody, zachowanie bioróżnorodności oraz promowanie globalnej równości.
Cele
Misją kazachstańskiej Wystawy jest globalny dialog na temat strategicznych priorytetów współczesnej polityki energetycznej i wspólne poszukiwania odpowiedzi na największe wyzwania naszych czasów. Głównym celem jest stworzenie nowego modelu "Energii przyszłości", która pozytywnie wpłynie na rozwój naszej planety i zapewni przyszłość dla następnych pokoleń. Wystawa w Astanie ma być fundamentem dla tworzenia strategii, koncepcji i technologii, które zapewnią równy dostęp do energii, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, kształtowanie energooszczędnego trybu życia i pogłębianie bezpieczeństwa energetycznego.