netoops blog

16 sierpnia 2017 r., w ramach polskiej ekspozycji otwarto wystawę ilustracji do książek dla dzieci autorstwa polskich grafików. Wydarzenie zorganizował Instytut Adama Mickiewicza. Na wystawie prezentowane są najnowsze osiągnięcia polskich ilustratorów. Przedstawione są także wyjątkowe książki zilustrowane przez 16 rysowników, osobowości polskiej sceny graficznej. Wybór książek pokazuje różnorodność, bezkompromisowość, talent i pomysłowość artystów. Interaktywna forma wystawy zachęca zwiedzających do wspólnej zabawy i zapoznania się z dorobkiem polskiej grafiki. Zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie z pokazanych książek, a to dzięki aplikacji, która jak w lustrze pozwala zobaczyć się z bajkową głową. Można także ożywić ilustracje, dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji. W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty graficzne dla najmłodszych gości polskiego pawilonu, które cieszyły się ogromnym zaintersowaniem naszych najmłodszych gości.

 

Polska ilustracja książkowa ma bogatą i prawie dwusetletnią tradycję. W latach powojennych polska ilustracja dla dzieci święciła triumfy na świecie. Jej fenomen tworzyli najwybitniejsi ówcześni polscy artyści, twórcy Polskiej Szkoły Plakatu: Roman Cieślewicz, Janusz Stanny, Henryk Tomaszewski czy Jan Młodożeniec. Wtedy zaczęto mówić o zjawisku „polskiej szkoły ilustracji”. Nasze książki były zauważane i nagradzane na całym świecie. Ceniono je za artystyczną swobodę, bogactwo formy, nowatorskie podejście.

 

9

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji