netoops blog

O godz. 10.00 pawilon Polski uroczyście otworzyli Andrzej Stefański – komisarz wystawy i Nina Dobrzyńska – zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Polska prezentuje się jako nowoczesny kraj, gotowy na wzmocnienie kontaktów gospodarczych z całym rejonem Azji Centralnej. Podczas wystawy będziemy również promować kandydaturę Polski i Łodzi do organizacji EXPO w 2022 roku.

– Astana EXPO 2017 to kolejne międzynarodowe wydarzenie, podczas którego Polska prezentuje się jako kraj oferujący nowoczesne rozwiązania w przemyśle. To także krok ku pogłębieniu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem i doskonała okazja do kompleksowej promocji polskiej gospodarki. By jeszcze mocniej zakotwiczyć naszą obecność w Kazachstanie, realizujemy program gospodarczy skierowany na ten rynek, skoncentrowany na wsparciu polskich przedsiębiorców przy poszukiwaniu kazachskich partnerów gospodarczych oraz rozwoju nowych obszarów współpracy –mówi wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

– Wystawa EXPO ma dziś znaczenie nie tylko prestiżowe, ale w coraz większym stopniu gospodarcze. To doskonała okazja do promocji polskich przedsiębiorców, którzy będą mogli pokazać się podczas forum gospodarczego, targów i wielu innych wydarzeń. Nasza współpraca z Kazachstanem układa się bardzo dobrze. Jesteśmy piątym krajem w Unii Europejskiej pod względem wolumenu eksportu do Kazachstanu. To jest chłonny, wschodzący rynek. Leży na Nowym Szlaku Jedwabnym, więc dla naszych przedsiębiorców to duża szansa, by swoje towary sprzedawać do Kazachstanu i realizować tam inwestycje bezpośrednie – podkreśla Nina Dobrzyńska, zastępca prezesa PARP.

 

Celem polskiej obecności na EXPO 2017 w Astanie jest też pogłębienie dwustronnej współpracy naukowej, w szczególności w takich obszarach jak czyste technologie węglowe, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii, innowacyjne maszyny i urządzenia górnicze, digitalizacja rynku energii, czy też rewitalizacja terenów poprzemysłowych.

 

– Będziemy promować wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego, umiejętnie czerpiącego ze swych tradycji, szanującego uniwersalne wartości i aktywnie angażującego się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy. Państwa, którego najważniejszym zasobem są ludzie, ich kreatywność i pozytywne cechy: otwartość, serdeczność, gościnność, silne poczucie tożsamości narodowej, pracowitość, poszanowanie wartości rodzinnych – zaznacza Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017.

 

 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji