netoops blog

15 listopada br. w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu podczas 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) odbyło się głosowanie, które zadecydowało o przekazaniu prawa do organizacji International Expo w 2023 roku Argentynie. Walka o prawo do organizacji  kolejnego tzw. małego EXPO była bardzo zacięta. O tym, że wystawa zostanie zorganizowana w Buenos Aires, a nie w Łodzi, zadecydowało sześć głosów oddanych w drugiej rundzie głosowania; na Polskę zagłosowało 56 osób, na jej rywala 62. W pierwszej rundzie z grona kandydatów odpadły Stany Zjednoczone, które zdobyły 25 głosów. Polska i Argentyna uzyskały po 46 głosów.

Temat argentyńskiej wystawy to "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej". Wystawę zaplanowano w terminie od 15 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

Według komunikatu przekazanego przez Ministerstwo Rozwoju, mimo niekorzystnej dla Polski decyzji BIE, rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi; zarezerwowane w budżecie 360 mln zł zostanie "w znacznej mierze zainwestowane w rozwój miasta i regionu."

Łącznie z wpływającymi do Łodzi unijnymi funduszami na rewitalizację obszarową miasta - aglomeracja zyska niemal miliard złotych.

 Wśród najważniejszych inwestycji, które będą realizowane w Łodzi w najbliższym czasie Ministerstwo wymieniło tunel średnicowy, łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Wsparciem dla rozwoju miasta ma być planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który - według koncepcji rządu - ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą i z którym współpracować będzie Centralny Hub Logistyczny (CHL); jego budowę w okolicach Łodzi zapowiedziała Poczta Polska. Rządowe wsparcie w wysokości 21 mln zł zyska Uniwersytet Łódzki oraz łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022. Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury swoje instrumentarium - za ponad 20,5 mln zł - odnowi Akademia Muzyczna w Łodzi. Na stworzenie największego w kraju Centrum Nauki i Techniki w dawnej Elektrociepłowni EC1 Łódź pozyskała ponad 18 mln zł (całkowita wartość projektu to 45 mln zł). W ciągu najbliższych kilku lat na terenie łódzkiego Ogrodu Zoologicznego powstanie nowoczesne Orientarium. Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, który przechodzi intensywną modernizację, z rezerwy celowej przekazane będzie 8 mln zł. Z kolei w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej realizowane są dwa projekty - wsparcia startupów, dofinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kwotą ponad 5,5 mln zł oraz program związany z dystrybucją bonów rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorców o łącznej wartości 24 mln zł. Ministerstwo podkreśla, że są to tylko przykłady bieżących przedsięwzięć rządowych wspierających Łódź i że kolejne obszary wsparcia dla miasta wynikać będą ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Łódź jest w niej wymieniana w specjalnych programach dla aglomeracji.

 

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź jako temat wystawy zaproponowała hasło: City Re:Invented" – czyli kompleksową rewitalizację miast. Na etapie kandydowania Łodzi do organizacji Expo szacowano, że w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto mogłoby odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających.

 

Według podawanych wówczas wstępnych obliczeń, koszty Expo w Łodzi miały wynieść ponad 5 mld zł i być rozłożone na sześć kolejnych lat. Zakładano, że koszty te zwrócą się w połowie poprzez komercjalizację, a w połowie poprzez inwestycje, które w Łodzi - jak mówił wtedy wicepremier Piotr Gliński - i tak muszą być zbudowane.

 

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, pomimo przegranej w walce o Expo, dzięki skali realizowanych projektów Łódź nadal może budować pozycję lidera w dziedzinie rewitalizacji w Europie

 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji