netoops blog

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym i Narodowym Dniu Polski na Astana EXPO 2017

 

Podczas zeszłorocznej wizyty prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa w Polsce, podpisano trzy ważne umowy między naszymi krajami. Teraz Prezydent Andrzej Duda składa rewizytę. W programie znajdzie się między innymi obecność na EXPO 2017 oraz Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym w Astanie

 

Podczas spotkania w 2016 roku Nursułtan Nazarbajew podkreślał, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Kazachstanu w UE i zapowiedział rozwijanie stosunków gospodarczych, w szczególności w dziedzinie rolnictwa.

 

Andrzej Duda dodał, że rozwój infrastruktury w Kazachstanie otwiera nowe możliwości we współpracy między naszymi krajami. W Polsce już dzisiaj znajdują się bowiem dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej. Daje to duże szanse na  zwiększenie eksportu polskich towarów do Kazachstanu.

 

Prezydent RP podkreślił, że „chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii”.

 

Rozpoczynające się wkrótce Forum Gospodarcze ma pomóc w przyspieszeniu realizacji tych celów. Najważniejsza sesja plenarna dotyczyć będzie perspektyw rozwoju dwustronnych kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a Kazachstanem. Wystąpią między innymi pan Yerlan Hairov, Zastępca Ministra Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu; pan Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej; pani Gulmira Issayeva, Zastępca Ministra Rolnictwa Republiki Kazachstanu; pan Jacek Bogucki, Zastępca Ministra Rolnictwa Republiki Polskiej oraz Wiceministrowie Energii obu krajów: pan Magzum Mirzagaliyev i pan Grzegorz Tobiszowski.

 

Podczas Forum Gospodarczego największy nacisk będzie położony na sektor rolny i spożywczy, a przede wszystkim – na rynek energii. W szczególności odnawialne źródła energii (w tym energetyka wiatrowa, technologie związane z przetwarzaniem biomasy i wytwarzaniem energii z odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), energetyka tradycyjna i przyszłość technologii wytwarzania energii z węgla oraz nowoczesne technologie wydobywcze, maszyny i urządzenia górnicze.

 

Eksportem towarów do Kazachstanu zajmuje się ponad 1400 polskich firm, a importem kazachskich do Polski około 100. Wszystko wskazuje na to, że podpisane porozumienia i nieformalne relacje zawiązane podczas Forum Gospodarczego na EXPO 2017, pomogą jeszcze bardziej wzmocnić współpracę między naszymi krajami.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji