netoops blog

 

Województwo Podkarpackie to przestrzeń niekończących się możliwości, nowoczesnej gospodarki, dziewiczej przyrody, bogatej kultury. Tutaj krzyżują się europejskie korytarze transportowe: autostrada łącząca Wschód z Zachodem (E-40 to najdłuższa europejska droga Francja – Kazachstan), Południe z Północą (w trakcie budowy Via Carpathia droga Grecja/Turcja – Finlandia). Region posiada unijne przejścia graniczne, lotnisko, gotowe tereny inwestycyjne specjalnych stref ekonomicznych. Absolwenci podkarpackich szkół sprawiają, że dziesiątki światowych firm właśnie tu lokują swoje siedziby.

 

Województwo Podkarpackie, to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, magiczny świat Karpat łączący w sobie dzikość i idylliczną harmonię, to świat ekscytujących wrażeń, a zarazem miejsce ciszy i spokoju. Województwo Podkarpackie jest terenem bogatym w miejsca uzdrowiskowe, lecznicze wody i zdrowotne minerały.

 

Wśród takiego niepowtarzalnego krajobrazu znajduje się dawna stolica przemysłu naftowego. W regionie zapoczątkowany został bowiem rozwój tego przemysłu. To tutaj w 1854 r. powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej oraz rafineria. Wizjonerska pasja podkarpackich odkrywców zmieniła świat, który wkroczył w erę „czarnego złota”, co doprowadziło do ogromnego przyspieszenia rozwoju technologicznego i gospodarczego świata.

 

Podkarpackie w dalszym ciągu śmiało patrzy w przyszłość, dąży do bycia pionierem, przekracza bariery technologiczne i zmienia świat. Przyszłość energii to energia słoneczna. Przykładem jest firma ML System, która produkuje ogniwa fotowoltaiczne. Firma dzięki swojemu zapleczu badawczo rozwojowemu opatentowała wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym jako pierwsza na świecie otworzyła linię produkcyjną drukowanych ogniw fotowoltaicznych. Innowacyjność firmy polega także na wytwarzaniu ogniw z substancji organicznych, czym odesłała droższy i mniej wydajny krzem do lamusa.

 

ML System działa w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym, który jest jedną z wizytówek regionu. Celem Parku jest wspieranie przedsiębiorczości nastawionej na innowacje. Na terenie Parku można spotkać start-upy nowych technologii. To zarazem jedno z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miejsc regionu. Park jest pierwszym branżowym parkiem w Polsce.

Kierunek rozwoju regionu wyznaczają inteligentne specjalizacje takie jak motoryzacja, jakość życia, IT (najdynamiczniej rozwijający się sektor naszej gospodarki) i jedyna w Polsce lotnictwo i kosmonautyka.

Na rozwój tradycji lotniczych, niewątpliwy wpływ miała pasja mieszkańców regionu. Początki przemysłu lotniczego związane są z największym przedsięwzięciem gospodarczym Polski, którego celem było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski w świecie i budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego w 1936 r.

Kolejnym kamieniem milowym dla rozwoju branży lotniczej było powstanie w 1995 r. pierwszej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro – Park Mielec. Strefa wywiera ogromny wpływ na dynamikę rozwoju gospodarczego regionu, oferuje szeroki zakres możliwości inwestycyjnych i ulgi podatkowe. W sumie przemysł podkarpacki zatrudnia 100 000 os.

Duży udział przemysłu lotniczego w regionie, w połączeniu z istniejącym zapleczem badawczo–naukowym oraz edukacyjnym, zaowocował stworzeniem klastra przemysłu lotniczego Dolina Lotnicza. Obecnie, jest to największy klaster lotniczy w Polsce. Światowej klasy klaster skupia 162 podmioty, które wspólnie wytwarzają aż 90% całkowitej polskiej produkcji sektora lotniczego.

W 2015r. Podkarpacie wkroczyło w erę kosmiczną. Na Podkarpaciu został utworzony oddział Polskiej Agencji Kosmicznej, który otwiera zupełnie nowe perspektywy dla rozwoju innowacyjności. To szansa nie tylko dla Podkarpacia, ale i dla całej Polski i katalizator powstawania nowych firm oraz magnes przyciągający już istniejące.

 

Gospodarczym sercem regionu jest Centrum Wystawienniczo – Kongresowe Województwa Podkarpackiego. Wśród najważniejszych wydarzeń cyklicznych odbywających się w nim są Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich (część światowej ligi robotycznej) z udziałem młodych inżynierów ze wszystkich 6 kontynentów, Kongres 590 - wydarzenie promujące polską gospodarkę z udziałem Prezydenta RP czy największe w tej części Europy spotkania B2B branży lotniczej, kosmonautycznej i zbrojeniowej Aerospace & Defense Meetings Central Europe.

 

 

Reasumując, region jest szeroko kojarzony z branżą  lotniczą, a zorientowane na biznes, specjalne strefy ekonomiczne, parki technologiczne czynią Podkarpackie jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych regionów Polski.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji