netoops blog

15 listopada br. w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu podczas 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) odbyło się głosowanie, które zadecydowało o przekazaniu prawa do organizacji International Expo w 2023 roku Argentynie. Walka o prawo do organizacji  kolejnego tzw. małego EXPO była bardzo zacięta. O tym, że wystawa zostanie zorganizowana w Buenos Aires, a nie w Łodzi, zadecydowało sześć głosów oddanych w drugiej rundzie głosowania; na Polskę zagłosowało 56 osób, na jej rywala 62. W pierwszej rundzie z grona kandydatów odpadły Stany Zjednoczone, które zdobyły 25 głosów. Polska i Argentyna uzyskały po 46 głosów.

Temat argentyńskiej wystawy to "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej". Wystawę zaplanowano w terminie od 15 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

Według komunikatu przekazanego przez Ministerstwo Rozwoju, mimo niekorzystnej dla Polski decyzji BIE, rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi; zarezerwowane w budżecie 360 mln zł zostanie "w znacznej mierze zainwestowane w rozwój miasta i regionu."

Łącznie z wpływającymi do Łodzi unijnymi funduszami na rewitalizację obszarową miasta - aglomeracja zyska niemal miliard złotych.

 Wśród najważniejszych inwestycji, które będą realizowane w Łodzi w najbliższym czasie Ministerstwo wymieniło tunel średnicowy, łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Wsparciem dla rozwoju miasta ma być planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który - według koncepcji rządu - ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą i z którym współpracować będzie Centralny Hub Logistyczny (CHL); jego budowę w okolicach Łodzi zapowiedziała Poczta Polska. Rządowe wsparcie w wysokości 21 mln zł zyska Uniwersytet Łódzki oraz łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022. Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury swoje instrumentarium - za ponad 20,5 mln zł - odnowi Akademia Muzyczna w Łodzi. Na stworzenie największego w kraju Centrum Nauki i Techniki w dawnej Elektrociepłowni EC1 Łódź pozyskała ponad 18 mln zł (całkowita wartość projektu to 45 mln zł). W ciągu najbliższych kilku lat na terenie łódzkiego Ogrodu Zoologicznego powstanie nowoczesne Orientarium. Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, który przechodzi intensywną modernizację, z rezerwy celowej przekazane będzie 8 mln zł. Z kolei w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej realizowane są dwa projekty - wsparcia startupów, dofinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kwotą ponad 5,5 mln zł oraz program związany z dystrybucją bonów rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorców o łącznej wartości 24 mln zł. Ministerstwo podkreśla, że są to tylko przykłady bieżących przedsięwzięć rządowych wspierających Łódź i że kolejne obszary wsparcia dla miasta wynikać będą ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Łódź jest w niej wymieniana w specjalnych programach dla aglomeracji.

 

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź jako temat wystawy zaproponowała hasło: City Re:Invented" – czyli kompleksową rewitalizację miast. Na etapie kandydowania Łodzi do organizacji Expo szacowano, że w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto mogłoby odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających.

 

Według podawanych wówczas wstępnych obliczeń, koszty Expo w Łodzi miały wynieść ponad 5 mld zł i być rozłożone na sześć kolejnych lat. Zakładano, że koszty te zwrócą się w połowie poprzez komercjalizację, a w połowie poprzez inwestycje, które w Łodzi - jak mówił wtedy wicepremier Piotr Gliński - i tak muszą być zbudowane.

 

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, pomimo przegranej w walce o Expo, dzięki skali realizowanych projektów Łódź nadal może budować pozycję lidera w dziedzinie rewitalizacji w Europie

 

W dniach 24-26 października 2017 r. w Ałmaty (Kazachstan) odbyły się targi Power/Reenergy/Lightning Kazakhstan 2017, na których Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowała polskie stoisko narodowe w ramach programu gospodarczego EXPO Astana 2017.

 

Podczas imprezy targowej ofertę na polskim stoisku zaprezentowało łącznie 20 firm z branży energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz oświetleniowej. Grupa polskich przedsiębiorców stanowiła najliczniejszą zagraniczną reprezentację narodową na targach. 

W trakcie targów nasz pawilon odwiedziła m.in. grupa polskich dziennikarzy biorących udział w misji dziennikarskiej do Kazachstanu, organizowanej przez PARP. W ostatnim dniu podpisane zostało również porozumienie pomiędzy firmą Free Volt a Kazachstańskim Narodowym Uniwersytetem Rolniczym.

 

Polskie stoisko narodowe otrzymało od organizatora targów nagrodę za najbardziej innowacyjny design. Ponadto PARP otrzymała wyróżnienie za działania na rzecz wsparcia polsko-kazachstańskich stosunków gospodarczych.

 

20171026 064326

20171026 074540

20170920 065420

20171024 084406

24 października 2017 r. rozpoczęła się kolejna edycja targów Power/ReEnergy/Lighting w Ałmaty (Kazachstan).

 

W ramach polskiego stoiska narodowego organizowanego przez PARP wraz z Ministerstwem Rozwoju RP, swoja ofertę prezentują firmy z sektora odnawialnych źródeł energii, energetycznego oraz branży oświetleniowej. Na stoisku narodowym obecny jest także Komisarz Sekcji Polskiej Wystawy Międzynarodowej Astana EXPO 2017, pan Andrzej Stefański. W ramach pierwszego dnia targów w pawilonie gościła także grupa polskich dziennikarzy, biorących udział w misji do Kazachstanu.

 

Polskie stoisko narodowe na targach Power/ReEnergy/Lighting w Ałmaty przygotowane zostało w ramach programu gospodarczego, towarzyszącego udziałowi Polski w tegorocznej Wystawie EXPO w Kazachstanie.

 

Zobacz załączoną galerię online na:
https://2017.expo.gov.pl/aktualnosci#sigProId53daa4438a

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach, które odbędą się w dniach 24-26 października 2017 r. w Ałmaty, w Kazachstanie.

W ramach polskiego stoiska narodowego zorganizowanego przez PARP swoją ofertę zaprezentowały 22 polskie firmy z branży górniczej, wydobywczej, maszyn i urządzeń górniczych.

Komisarz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Wystawy Expo 2017 pan Andrzej Stefański wziął udział w uroczystości otwarcia targów Mining World Central Asia, na których PARP wspólnie z Ministerstwem Rozwoju przygotował stoisko narodowe.

Już jutro rozpoczynają się targi Mining World Central Asia w Ałmaty na których Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Ministerstwem Rozwoju przygotowała stoisko w ramach Programu Gospodarczego Expo 2017.

Już wkrótce kilkanaście wiodących polskich eksporterów weźmie udział w międzynarodowych targach Mining World Central Asia w Ałmaty, które odbędą się między 20 a 22 września.

Expo 2017 już za nami! Zobaczcie jak minęły nam ostatnie 3 miesiące w Astanie!

Forum Gospodarcze już za nami. Astana była w tym czasie świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gdzie można prześledzić przebieg całego Forum Gospodarczego, zobaczyć jego kuluary oraz poznać skalę całego wydarzenia, które pozwoliło zacisnąć więzi naszym krajom na wielu płaszczyznach - gospodarczej, politycznej i kulturowej.  

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji